Every once in awhile I actually get to finish a book I'm reading. I love to discuss the books I read, and am pleased to share my thoughts with you. I just finished reading "Why Kids Lie... How Parents Can Encourage Truthfulness" by Paul Ekman, Ph.D., 1989.
There is also a 1991 edition, but I'm not sure how they compare.
I found the subtitle misleading. The emphasis of this text was on the scientific data concerning the whys of lies, particularly in children. From the first chapter on how people define a lie; for example is "I enjoyed that meal." a lie if the food was really awful? Should you lie in this case to save the feelings of the cook? How about if the cook is Gramma?
Is something a lie simply because it isn't the truth?
What about concealment? Is that lying? If you don't tattle on your friends, is that they same as lying to their parents? Is it lying if you see someone cheating and you say nothing?
Is something a lie simply because it isn't the whole truth?
If we say that anything that isn't true, or completely true, is a lie; then, do we have a hierarchy of lies that we all agree on? Is complimenting Gramma's bad cooking the same as stealing money from Gramma's purse and saying you didn't?
Do we define the lie by the truth it conceals? Does intent determine whether or not we consider a statement to be a lie? Do we consider motivation in our judgement of a lie? Are some lies more socially accepted than others? Are some lies even socially desirable?
Dr. Ekman explores the statistical analyses of children's answers to these types of questions. The first few chapters contain some interesting case studies where children's ability and willingness to lie is tested in comparison to the actual "hidden camera" behaviors of the children when tempted to lie and given opportunity.
Ekman's wife chimes in at the end with a couple of chapters from her experience as a divorce lawyer; evaluating the effects of children's lies on our judicial system and vice versa.
The only real advice for dealing with children who lie comes around the middle of the book. They recommend telling children how lies hurt others rather than simply focusing on the evil of lying. They also suggest that parents try to get to the root of the reason for the lie - such as fear of punishment. Punishment for the misdeed being covered up, such as stealing, should be separate from the punishment for the lie. Understand that all children lie for various reasons - that are explained in depth in this book - however, if the lying becomes compulsive and uncontrollable, you should seek professional help.
If you are looking for specific parenting techniques to deal with lying, you won't find them here. If you are looking for some fascinating and ground breaking science on the psychology of lying in children, this book is filled with facts and data in an area where limited research has been done.
While this book was published in 1989, Ekman's work continues to be at the leading edge of research in deception and the television show Lie To Me was based on his work.
One mom, homeschooling seven kids, living in a parsonage, in a Midwest village, having fun, taking pictures and pretending to be a photojournalist.
Sunday, August 18, 2013
Thursday, August 1, 2013
Homeschooling: Counting the Hours
The state of Wisconsin requires "...a minimum of 875 hours of instruction each year..." That's five (5) hours per day for one hundred seventy-five (175) days. That sounds like a LOT. I mean, that's a lot of instruction time.
The thing I like about requirements, after coming from two states that had none, is that it gives me an excuse to make my children work through the days when they just don't feel like it.
I can say, "Hey, it's not me, I would gladly let you take today off, but the state says we have to log these hours."
It's also a good excuse to get started early this year. We took some time off to move and get settled into our new home, and during this time I've been working on organizing my library and writing lesson plans. I am excited to get started. When the kids resisted, I just reminded them that have hours to log (I even made each child a piece of graph paper with their 875 squares). I said we might as well get a head start or we'll be crying in June when all our friends are done and we're still trying to fill in our squares. They relented, and the school year began.
So, I'm thinking about these little squares and wondering, besides sitting at the table while I talk at them, what activities do we count as worthy of filling in a square? What hours count as "hours of instruction"?
I had planned for today to be a day off, so no hours to log, right? We did our household chores - I scrubbed the grout on my kitchen floor and it's awesome... but, that's a blog for another day. After chores, we spent the rest of the day at the beach. That's not "instruction" is it?
But, then, Noah learned how to catch frogs, and how to let them go. Life Science
Jacob learned that somersaults in the sand and somersaults in the water are entirely different things, but both are fun. Gravity, water tension, buoyancy...
Ethan learned to use his goggles without letting them fill up with water. suction, air pressure, water...
pressure...
Tyler learned how to identify the backs of snails in the dirt and recognize them among the rocks, and when he accidentally swallowed some water that he was sure had a minnow in it... our day quickly led to a lesson in the human digestive system. Geology, biology
Caitlin found a clam? or maybe an oyster? that she brought home and dissected in hopes of finding a pearl. biology with lab
How can I not count these as "hours of instruction"? With this in mind, I wonder what will happen when I've chalked up 875 boxes and I still want them to sit at the table and listen to me talk at them... How will I convince them to go along? It may be time to hide the graphs.
BTW: We confirmed that Caitlin's catch was a clam, so no pearl, but she did get a pretty neat souvenir shell.
The thing I like about requirements, after coming from two states that had none, is that it gives me an excuse to make my children work through the days when they just don't feel like it.
I can say, "Hey, it's not me, I would gladly let you take today off, but the state says we have to log these hours."
It's also a good excuse to get started early this year. We took some time off to move and get settled into our new home, and during this time I've been working on organizing my library and writing lesson plans. I am excited to get started. When the kids resisted, I just reminded them that have hours to log (I even made each child a piece of graph paper with their 875 squares). I said we might as well get a head start or we'll be crying in June when all our friends are done and we're still trying to fill in our squares. They relented, and the school year began.
So, I'm thinking about these little squares and wondering, besides sitting at the table while I talk at them, what activities do we count as worthy of filling in a square? What hours count as "hours of instruction"?
I had planned for today to be a day off, so no hours to log, right? We did our household chores - I scrubbed the grout on my kitchen floor and it's awesome... but, that's a blog for another day. After chores, we spent the rest of the day at the beach. That's not "instruction" is it?
But, then, Noah learned how to catch frogs, and how to let them go. Life Science
Jacob learned that somersaults in the sand and somersaults in the water are entirely different things, but both are fun. Gravity, water tension, buoyancy...
Ethan learned to use his goggles without letting them fill up with water. suction, air pressure, water...
pressure...
Tyler learned how to identify the backs of snails in the dirt and recognize them among the rocks, and when he accidentally swallowed some water that he was sure had a minnow in it... our day quickly led to a lesson in the human digestive system. Geology, biology
Caitlin found a clam? or maybe an oyster? that she brought home and dissected in hopes of finding a pearl. biology with lab
This group looks like a class to me.
I've never dissected a clam before...
"Can we make clam chowder?"
"Whoa! Intestines??"
How can I not count these as "hours of instruction"? With this in mind, I wonder what will happen when I've chalked up 875 boxes and I still want them to sit at the table and listen to me talk at them... How will I convince them to go along? It may be time to hide the graphs.
BTW: We confirmed that Caitlin's catch was a clam, so no pearl, but she did get a pretty neat souvenir shell.
Saturday, July 27, 2013
Peek into my Dining Room
Whenever I run across a book or magazine article that claims to tell me how to save money, I take notice. However, after decades of earning and spending, I find that I almost never see anything new. The tips and advice are generally the same in every book or article. Some are better than others; my all-time favorite is The Complete Tightwad Gazette, and I think everyone should read it, although I do think it's time for someone to create an updated version.
Anyway, I'm thinking about this because most of the tips in these books are old hat for me, not because I'm so smart, but because I've been living frugal for a long time and they have just become habits. So, when someone asks me "How do you manage a grocery budget of $400?"
I have to stop and think about it. My initial reaction is "I just do it." But, I've realized that's not very helpful advice for someone who has never tried to live within such a strict budget before.
First, let me say that everyone's situation is different and where your family needs to cut back is unique. But, I'm going to offer another peek into my cooking habits. See more articles on Frugal Living here.
A day in my dining room:
First, I put a whole ham in my crockpot with water and seasonings. This particular ham was a gift, but if I had bought it, I would have paid about $1.50 per pound (this was a bone-in ham). It was ten pounds (so $15) and will be the meat for three meals.
Then, breakfast: Oatmeal costs $1.99 for 30 servings. That's 6.7 cents per serving. Plus, toppings (we like brown sugar, honey, maple syrup, milk, etc. - not all at once, of course) So, I add about 10cents per serving for toppings that children choose. That means I have a cost of
17 cents X 8 eaters = $1.36 for breakfast
Snack: Sliced apples (I usually put a fruit or veggie out as a snack in the morning while we do our schoolwork) I don't currently have a great source for produce as we recently moved and I haven't found all the great shopping yet, so I paid $4 for 12 apples in a bag. That's 3 apples for $1
Total Cost of Snack = $1
Lunch: PB&J sandwiches. 16oz loaves of bread are 50cents at the KwikTrip gas station. This means 6cents for bread. I pay $1.79 for 18 oz of peanut butter and about 1.5 times that for jelly. So, my cost for these sandwiches is 6cents for bread, 10cents for peanut butter, and 15cents for jelly (each sandwich).
That's 31cents per sandwich X 8eaters = $2.48
Dinner: Back to the ham in the crockpot. I've got $5 just in meat, and although this was a gift, I am calculating it into the cost of the meal. We made Augratin potatoes - I wish I could say that I bought bagged potatoes and made this from scratch, but even this frugal mama needs to be lazy sometimes. I bought these at Big Lots (items and prices vary at this store, but the one near us does 20% off your entire purchase sales periodically). I got my potatoes at $3.50 for 6 family size boxes - five servings per box (-20% of course), so $2.70 for 6 boxes, 45cents per box X 2 boxes for dinner, plus 50cents worth of butter and 20cents worth of milk. I also served a salad made of Iceberg, Romaine, Spinach greens which makes a dinners' worth of salad for about $1, plus $1 worth of salad dressing (The dollar store is a good place to get this).
So, I've got $5 worth of meat, $1.70 in potatoes, and $2 for salad.
Dinner costs $8.70
We generally drink water throughout the day, but we also go through about one gallon of milk per day. The local KwikTrip has milk for $2.98 a gallon. So, altogether my grocery costs for today's meals would be:
$16.52 for the whole day, but because the ham was a gift,
my actual costs are $11.52.
This day is a little over budget, but consider what I will do tomorrow with the food I made today. We made two boxes of potatoes, but only ate half of it. So, the leftover potatoes were mixed with about 2lbs of ham (shredded) to make a casserole for tomorrow. I shredded some ham and put it in a freezer bag to add to another meal in the future, and threw some scraps back into the crock pot with the juices, added water and some potatoes which will cook over night and we will eat the soup tomorrow when we get home from church. This way, tomorrow's cost will be well under budget.
Anyway, I'm thinking about this because most of the tips in these books are old hat for me, not because I'm so smart, but because I've been living frugal for a long time and they have just become habits. So, when someone asks me "How do you manage a grocery budget of $400?"
I have to stop and think about it. My initial reaction is "I just do it." But, I've realized that's not very helpful advice for someone who has never tried to live within such a strict budget before.
First, let me say that everyone's situation is different and where your family needs to cut back is unique. But, I'm going to offer another peek into my cooking habits. See more articles on Frugal Living here.
A day in my dining room:
First, I put a whole ham in my crockpot with water and seasonings. This particular ham was a gift, but if I had bought it, I would have paid about $1.50 per pound (this was a bone-in ham). It was ten pounds (so $15) and will be the meat for three meals.
Then, breakfast: Oatmeal costs $1.99 for 30 servings. That's 6.7 cents per serving. Plus, toppings (we like brown sugar, honey, maple syrup, milk, etc. - not all at once, of course) So, I add about 10cents per serving for toppings that children choose. That means I have a cost of
17 cents X 8 eaters = $1.36 for breakfast
Snack: Sliced apples (I usually put a fruit or veggie out as a snack in the morning while we do our schoolwork) I don't currently have a great source for produce as we recently moved and I haven't found all the great shopping yet, so I paid $4 for 12 apples in a bag. That's 3 apples for $1
Total Cost of Snack = $1
Lunch: PB&J sandwiches. 16oz loaves of bread are 50cents at the KwikTrip gas station. This means 6cents for bread. I pay $1.79 for 18 oz of peanut butter and about 1.5 times that for jelly. So, my cost for these sandwiches is 6cents for bread, 10cents for peanut butter, and 15cents for jelly (each sandwich).
That's 31cents per sandwich X 8eaters = $2.48
Dinner: Back to the ham in the crockpot. I've got $5 just in meat, and although this was a gift, I am calculating it into the cost of the meal. We made Augratin potatoes - I wish I could say that I bought bagged potatoes and made this from scratch, but even this frugal mama needs to be lazy sometimes. I bought these at Big Lots (items and prices vary at this store, but the one near us does 20% off your entire purchase sales periodically). I got my potatoes at $3.50 for 6 family size boxes - five servings per box (-20% of course), so $2.70 for 6 boxes, 45cents per box X 2 boxes for dinner, plus 50cents worth of butter and 20cents worth of milk. I also served a salad made of Iceberg, Romaine, Spinach greens which makes a dinners' worth of salad for about $1, plus $1 worth of salad dressing (The dollar store is a good place to get this).
So, I've got $5 worth of meat, $1.70 in potatoes, and $2 for salad.
Dinner costs $8.70
We generally drink water throughout the day, but we also go through about one gallon of milk per day. The local KwikTrip has milk for $2.98 a gallon. So, altogether my grocery costs for today's meals would be:
$16.52 for the whole day, but because the ham was a gift,
my actual costs are $11.52.
This day is a little over budget, but consider what I will do tomorrow with the food I made today. We made two boxes of potatoes, but only ate half of it. So, the leftover potatoes were mixed with about 2lbs of ham (shredded) to make a casserole for tomorrow. I shredded some ham and put it in a freezer bag to add to another meal in the future, and threw some scraps back into the crock pot with the juices, added water and some potatoes which will cook over night and we will eat the soup tomorrow when we get home from church. This way, tomorrow's cost will be well under budget.
Subscribe to:
Posts (Atom)